Zprávy z tisku

V Semilech lidé rozhodnou o prezidentovi i geotermální elektrárně

Nejen o budoucím českém prezidentovi, ale také o budoucnosti projektu na výstavbu geotermální elektrárny budou v pátek a v sobotu rozhodovat lidé v Semilech. Ve všech deseti volebních místnostech bude připravena k podpisu petice proti výstavbě elektrárny. Připravila ji radnice, přestože projekt podporuje. Chce tak zjistit, jaký je názor obyvatel města. Výsledky ale na rozdíl od prezidentských voleb nebudou dříve než v pondělí, řekla ČTK místostarostka Lena Mlejnková (Starostové pro Liberecký kraj).

 
 

Radnice připravila petiční archy s textem: "Zastupitelé města Semily v posledních pěti letech opakovaně rozhodli o krocích vedoucích k využití geotermální energie v Semilech. Realizace projektu geotermální elektrárny a výtopny v Řekách je díky investorovi před schválením. Pokud si využití geotermální energie v Semilech nepřejete, pokud jste PROTI, podepište prosím tento petiční arch."

Pokud se pod petici podepíše 50 procent zúčastněných voličů, město projekt okamžitě zastaví, ujistil při nedávném veřejném projednávání záměru starosta Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj). "Pokud bude proti nejméně 20 procent všech oprávněných voličů, vyhlásíme referendum," řekl ČTK Farský. O případném vyhlášení referenda by podle něj v tom případě rozhodlo zastupitelstvo na jednání 4. února.

Projekt geotermální elektrárny připravuje semilská radnice už pět let. V územím plánu počítá s pozemkem pro geotermální vrty v blízkosti sídliště Řeky. Nechala už ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zpracovat geofyzikální průzkum. "Příprava projektu už nás stála zhruba milion korun," řekl Farský. Radnice začala v roce 2009 hledat investora, nejdál dopěla jednání s firmou Entergeo, kde je smlouva před podpisem. Město by mělo ročně od investora dostávat kolem šesti milionů korun z tržeb za elektřinu, které použije na svůj rozvoj.

Entergeo zkoumá podmínky pro vznik elektráren nejen v Semilech, ale také u nedalekého Benešova a Tanvaldu. V Semilech chce lidem nabídnout levnější teplo. Elektrárna má vyrůst v těsné blízkosti sídliště, i to je důvod, proč se záměr řadě lidí nelíbí. "Je to v obytné zóně, ta geotermální elektrárna je s metodou HDR, která není ve světě tak vyzkoušená, aby bylo možno říct, že je to bezproblémové," řekl na veřejném projednávání Tomáš Trojan, který patří ke kritikům záměru. Lidé se bojí i hluku a vibrací při hloubení pět kilometrů hlubokých vrtů, ale hlavně následných otřesů.

Elektrárna počítá s ohříváním vody vháněné do suchého podzemí (HDR), odkud se bude čerpat zpět na povrch. Podobnou elektrárnu začali před lety stavět ve švýcarské Bazileji. Hlubinné vrty tam provázely silné otřesy od 2,9 do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu za 170 milionů korun. Investor nakonec musel projekt zastavit, přestože do něj investoval bezmála miliardu. "Nic podobného v Semilech nehrozí," ujišťoval semilské odborník na seismologii Leo Eisner. Seizmické stanice budou podle něj situaci sledovat a případně čerpání vody omezí, při otřesech nad 1,5 stupně Richterovy škály ho zcela zastaví.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 24.1.13
Poslední změna: 24.1.2013
Počet shlédnutí: 285